Vlastný biznis

PREČO SA VYTRATILI SEDLIACI?

Sedliaci sú dnes v spoločnosti nežiadúcim elementom, preto ich za posledných 100 rokov systematicky ničili. Keďže sedliak bol sebestačný, mal svoje hospodárstvo, bol veľmi univerzálny, rozumel takmer všetkému, a ani v obchode nenakúpil viac, len toľko, čo potreboval. Nedalo sa na ňom ľahko zarobiť!!

Čo chcel, to si sám vypestoval. Mal svoje jedlo, pálenku, víno, chlieb, mlieko, med a syry. Všetko si vyrábal svojpomocne doma. Ženy vedeli tkať, šiť, poznali liečivé rastliny, a nerady chodili k lekárovi.
Pásivky zemiakové zbierali ručne, nepoužívali chemikálie.

Môj otec vždy rozprával, že do obchodu chodili iba pre cukor a petrolejový olej. Všetko ostatné mali doma svoje!
Nepáchali trestné činy, žili jednoduchým ale poctivým životom. Kradnutie bolo hanbou, právnikov a advokátov preto ani nepotrebovali.
Obchody a dohody sa uzatvárali podaním ruky a dané slovo bolo sväté. Preto, presne kvôli týmto veciam, neboli závislí od systému.

Okrem toho, nezaujímali sa o hlúposti. Nemali radi obkecávačky, klamstvo. Žili vo veľkej, súdržnej rodine. Mali veľa súrodencov ktorí si navzájom pomáhali v dobrom aj v zlom.

Namiesto nich bolo treba vytvoriť spoločnosť, ktorá chodí na vysoké školy, žije v panelákoch, kde nevie vypestovať ani svoje paradajky. Najlepšie bolo, keď mu chýbala aj obyčajná vlastná záhrada, keď komoru mal prázdnu, a keďže nemal čo jesť, tak išiel pracovať. A čo je podstatné, nakupuje veľa. Kúpi všetko. Nakupuje z nudy, stále viac a viac…

A keďže ničomu nerozumie, za všetko čo v živote potrebuje, si musí zaplatiť. Preto začali slovo sedliak používať pejoratívne. Aby znevážili tento životný štýl.
Pretože to nespĺňalo ich záujmy. K vzniku dnešnej konzumnej spoločnosti museli najprv rozbiť sedliacku spoločnosť. Tú, ktorá bola sebestačná, rozumná, so skutočnými vedomosťami a hodnotami.

A tak povyberali deti z rodinných hospodárstiev do ďalekých škôl , ktoré potom nedokázali prevziať vedomosti od svojich rodičov. V školách ich učia alternatívne veci, a tak ľudia zostávajú závislí.“

Zdieľaj na
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

One thought on “Vlastný biznis

  1. Pokoj vám, pokoj a dobro. Máte pravdu, ale je tu ešte jeden faktor, trochu v širšom význame. Je to o rodine, rodine, ktorá bola sebestačná, súdržná a práve tú potreboval rozvíjajúci sa systém kapitalizmu rozbiť. Potreboval voľnú pracovnú silu, ktorou mohol manipulovať, ktorú mohol presúvať tam, kde to potreboval. Do toho mu nesedel model rodiny, ktorá držala a žila spolu, bola ekonomicky sebestačná a tým nezávislá od všetkého. Táto veľká rodina, častokrát aj štvorgeneračná, mala všetko čo potrebovala aj v sociálnej oblasti. Každý tu mal svoje miesto a svoju úlohu. Ale potreba voľnej pracovnej sily, ktorú chceli využiť do krajnosti a potom už po zostarnutí bola neefektívna, tak ju jednoducho „odstavili“. A preto vznikla aj potreba sociálneho zabezpečenia „vyradenej“ pracovnej sily. Tento boj o rodinu naďalej pokračuje a už nestačí rozbiť rodinu ako veľkú rodinu, ale už sa snaží rozbiť i tú jednoduchú základnú rodinu a preto namiesto nej vymýšla rôzne pokrivené a dočasne formácie, ktorými by nahradil rodinu. Takže spomínaný príklad je iba tou úvodnou časťou boja o rodinu. Pokoj vám pokoj, ktorý pramení v poznaní významu a úloh rodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *