Smrť na tanieri? Mäso naše každodenné…

Kedysi, v starovekom Grécku, bola konzumácia mäsa obmedzená iba na zvláštne príležitosti, či významné sviatky, kedy maximálna konzumácia mäsa bola 5-10kg ročne.
Podobne i v našich ľudových tradíciách bolo zvykom, že sa mäso jedlo iba počas výnimočných príležitostí, či sviatkov, zatiaľ čo po väčšinu dní sa jedli skôr múčne a zemiakové jedlá.
V dnešných dňoch je množstvo konzumácie mäsa viac ako desaťnásobne krát prekonané, na jedinca vychádza v priemere 110-120 kg mäsa  ročne.

Bohužiaľ, k ochoreniam, ktoré úzko súvisia s konzumáciou mäsa patria:

I. Rakovina hrubého čreva (kolorektálny karcinóm)
II. Rakovina žalúdka (karcinóm žalúdka)
III. Dna (Arthritis urica)
IV. Infekčné ochorenia

Nechválne prvenstvo
Naša krajina nemá mnoho svetových prvenstiev.
Bohužiaľ máme však jedno prvenstvo, ktoré nám veľmi dobré meno vo svete nerobí.
Sme krajinou s najväčším výskytom rakoviny hrubého čreva u mužov na svete – kolorektálny karcinóm. Toto prvenstvo si striedame s Maďarskom a Českou republikou, kde si pravidelne s nimi obmieňame prvé tri priečky.
Netreba asi zdôrazňovať, že častá konzumácia mäsa a údenín, i časté prasacie hody, či zabíjačky sú v týchto krajinách veľmi typické.
Do top trojky vo výskyte rakoviny hrubého čreva na svete sa po novom dostáva i Južná Kórea, kde sa v posledných rokoch zmenil spôsob stravovania na západný spôsob života a zvýšil sa výskyt stravovania sa vo fastfoodoch.

Pri rakovine hrubého čreva sú významné rizikové faktory vzniku:
najmä častá konzumácia červeného mäsa, nadmerný príjem živočíšných tukov
nedostatečný príjem vlákniny v strave
– obezita
– fajčenie
– výskyt iných ochorení hrubého čreva ako napríklad črevné adenómy, chronické črevné zápaly


K ochranným faktorom, ktoré chránia pred vznikom rakoviny hrubého čreva patrí:
konzumácia vlákniny, konzumácia ovocia a zeleniny
kyselina listová, omega 3-polynenasýtené mastné kyseliny
pravidelný pohyb

„Pánská choroba“ dna je už výsadou i chudobných
Arthritis urica, ľudovo známejšia ako dna, je metabolické ochorenie, kde sa vo zvýšenej miere produkujú kryštáliky kyseliny močovej, ktoré sa ukladajú v kĺboch a spôsobuje ich zápalové zmeny a degeneráciu.
V zhruba 90% prípadov postihuje dna najmä mužov, najčastejšie okolo 40-50 roku života.
K rizikovým faktorom patrí strava bohatá na puríny, ako napríklad mäso, údeniny, vnútornosti, mäsové vývary, kakao, čokoláda, podobne je rizikovým faktorom i alkohol a obezita.
Keďže bola kedysi častá konzumácia mäsa výsadou najmä bohatých, túto chorobu mávali kedysi iba panovníci, ktorí holdovali častým mäsovým hodom a alkoholu.
Kľúčom k úspechu v liečbe dny je striedmosť v jedle i pití a vyvarovanie sa mäsovým výrobkom so zvýšeným obsahom purínov.


Rakovina žalúdka, nová celosvetová pandémia?
Karcinóm žalúdka sa nanešťastie teší obrovskej popularite na svete. Aktuálne je druhým najčastejším malígnym ochorením, ktoré spôsobuje úmrtie vo svete a 4. najčastejšou príčinou úmrtia na onkologické ochorenie v Európe.

K rizikovým faktorom vzniku a rozvoja rakoviny žalúdka patrí:
Fajčenie a konzumácia tvrdého alkoholu
Karcinogény v potrave- údenie potravín, prílišné solenie, údené mäso
chronické ochorenia žalúdka


Je preto zrejmé, že ak zmeníte svoj životný štýl, i spôsob stravovania, môžte do značnej miery ovplyvniť i riziko vzniku tohto závažného ochorenia.


Koprofágia- požieranie vlastných výkalov
Požieranie vlastných výkalov je typické pre psy, mačky, kone, králiky, zajace, či prasatá.
Konzumácia zajačieho, králičieho, konského, či bravčového mäsa je z toho hľadiska viac než riziková, pre riziko mnohých infekčných ochorení u človeka. Podobne je riziková konzumácia mačacieho a psieho mäsa, ktoré sú typické pre niektoré národy a kultúry.
Mláďatá slonov, pánd, koál, či hrochov jedia výkaly svojich matiek, preto je i konzumácia tohto typu mäsa riziková pre podobné riziko infekčných ochorení.

malí koprofágovia 🙂

Prasacie hody- hrozba mnohých ochorení
Prasa je všežravec, ktorý požerie všetko, vrátane rastlín, červíkov, či vlastných výkalov.
Kedysi bolo výskumníkmi prasa používané ako jedna z najčastejších  výživových komôr pre klinické testy vírusových ochorení, keďže sa v jeho organizme veľmi dobre darilo ako hostiteľovi rôznych infekčných ochorení.
Ošípané prenášajú mnoho parazitických ochorení.
Vírusy, ktoré prechádzajú druhovú bariéru medzi zvieraťom a človekom, takisto často pochádzajú práve z prasiat. Známa je encefalitída prenosná z  prasiat na človeka.


Infekčné ochorenia úzko súvisiace s konzumáciou mäsa

Choroba šialených kráv– BSE
Bovine spongiophorm encephalopathy je závažná degeneratívna choroba mozgu (encefalopatia) u hovädzieho dobytka, ktorá spôsobuje hubovitú degeneráciu mozgu a miechy. BSE má dlhú inkubačnú dobu, asi dva a pol až osem rokov, všetky plemená sú rovnako náchylné.
Toto ochorenie sa môže ľahko preniesť na ľudí, ktorí konzumujú potraviny kontaminované mozgom, miechou alebo tráviacim traktom infikovaných tiel.
Príčinou vzniku bol hovädzí dobytok, ktorý je štandardne bylinožravcom, avšak bol kŕmený zvyškami iného dobytka vo forme mäsovej a kostnej múčky.


Klobásový jed- Clostridium botulinum- botulizmus
Tento typ baktérie sa nachádza v črevnom trakte ľudí i zvierat. Spóry tejto baktérie môžu prežiť v mrazenom, surovom, alebo predvarenom jedle. Hlavným zdrojom sú nedostatočne uzatvorené, alebo poškodené konzervy mäsa, rýb, či fazule.
Spóry sú veľmi odolné voči teplu a môžu prežiť aj teplotu varu.
K prvým príznakom patrí pocit na zvracanie, zvracanie, hnačky, či zápchy, suchosť slizníc, nadmerné potenie. Postupne sa pridávajú nervové príznaky ako dvojité videnie, poruchy zaostrenia, rozšírené zrenice, poruchy prehĺtania, strata hlasu. Obrna postupne prechádza na krčné svaly a svaly končatín. Môže dochádzať k poruche dýchania a srdca s rizikom zástavy srdca či udusením.


Clostridium perfringens
Tento typ baktérie sa nachádza v črevách ľudí i zvierat, v splaškoch, či hnoji. Podobne môže dôjsť i ku kontaminácii prostredníctvom hmyzu a hlodavcov. Hlavným zdrojom a nosičom sú neumyté ruky a špinavé oblečenie, nachádza sa v čerstvom mäse všetkých druhov, v lahôdkových výrobkoch a varenom mäse, ktoré chladli príliš pomaly.
Spôsobuje črevné ochorenia, koliky, vodnátné hnačky. Po konzumácii kontaminovaného mäsa sú časté hnačky, kŕče, bolesti brucha.

Trichinelóza
Ide o parazitické ochorenie, u ľudí najčastejšie vzniká pri požití nedostatočne upraveného, alebo surového bravčového mäsa, či surovej sušenej bravčovej salámy, prípadne pri požití medvedieho mäsa. Prejavuje sa hnačkami, zvracaním, v horších prípadoch až krvácavými vredmi. V ťažkých prípadoch sú krvácavé prejavy sú mnohopočetné, môže dochádzať k poruchám až strate zraku, či zakrvácaniu pod nechtovými lôžkami.

Salmonelóza
Prejavuje sa nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, horúčkou, v závažných prípadoch môže prechádzať do kostí, mozgových blán, kĺbov.
K hlavným zdrojom pokrmov spôsobujúcich salmonelózu patrí hydina, mäkkýše, vajcia, surové mlieko. Ľudia i zvieratá môžu byť nosičmi i bez toho, aby vykazovali nejaké príznaky.

Listerióza
Listeria monocytogenes sa nachádza v mliečnych výrobkoch- nepasterizované mlieko a v spracovaných mäsových výrobkoch ako napríklad párky, či mäsové lahôdky. Podobne sa nachádza i v tepelne neupravenom mäse.
Cez placentu sa môže dostať k plodu a môže viesť k potratu plodu. U dospelých sa prejavuje zápalmi endometria maternice, zápalmi spojiviek, kožnými infekciami, meningitídami.
Existuje hypotéza, že môže viesť k vzniku Cronovej choroby.

Výskumy, ktoré nepotešia mäsožravcov…
Posledné dôkazy z rozsiahlych perspektívnych kohortných štúdií z USA a Európy a z metaanalýz epidemiologických štúdií naznačujú, že dlhodobá konzumácia zvyšujúceho sa množstva červeného mäsa a najmä spracovaného mäsa je spojená so zvýšeným rizikom celkovej úmrtnosti, kardiovaskulárnych chorôb, kolorektálneho karcinómu, vzniku rakovinotvorného procesu a cukrovky druhého typu u mužov i žien.

Na záver dodám jednu podľa mňa veľmi trefnú myšlienku:

Na zlozvyky môžeme reagovať dvomi spôsobmi:
Prehodnotením a zmenou svojho spôsobu myslenia a konania,
alebo urazíme tých, ktorí nás usvedčili.


Prajem všetkým čitateľom, aby konali múdro i vo výbere svojho stravovania a mali zdravé telo i ducha.

S pozdravom autorka

Zdieľaj na
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *