Mentálna anorexia je psychická porucha, ktorá spočíva v odmietaní potravy a je charakterizovaná výrazným váhovým úbytkom, ktorý si adolescenti spôsobia sami, v presvedčení že sú obézni.
Mentálna anorexia spadá do kategérie porúch príjmu potravy.
Výraz anorexia pochádza z gréckeho Orexis, čo znamená chuť a An-orexis je zbavenie sa chuti do jedla.
Výskyt:
Vyskytuje sa u asi 1% dievčat, vzácnejšie u chlapcov.
Dievčatá sú postihnuté 10-15 krát častejšie ako chlapci.
Priemerný vek začiatku ochorenia je 14 rokov. Vzácne môže nastať anorexia pred 10tym rokom života, alebo po 25 roku. Vzniku často predchádzajú sociálne aspekty.
Klinický priebeh:
Podváha je vedúcim symptómom. BMI je pod 17,5 kg/m2.
Postihnutí jedinci výrazne obmedzujú príjem potravy, čím sa im zníži príjem tukov, cukrov a bielkovín a dochádza k hlbokej podvýžive. Neustále a intenzívne sa zaoberajú svojou telesnou hmotnosťou, akým spôsobom by mohli schudnúť, hoci sú už štíhli až podvyživení. Často celé hodiny športujú a cvičia, v snahe schudnúť ešte viac.
Prejavuje sa často aj depresívna nálada, jednak z nízkeho sebahodnotenia, jednak z nedostatku pestrej stravy.
Mnohé dievčatá s poruchami príjmu potravy majú v povahových črtách vysokú inteligenciu a ctižiadostivosť. Typ osobnosti je často hysterický.
Ďalšie prejavy, ktoré vznikajú ako dôsledok nedostatočného príjmu živín, sú vypadávanie vlasov, vynechávanie menštruácie (amenorea), osteoporóza.
Pacienti sú často zimomraví a majú nízky tlak.
!Pozor! u ľudí trpiacich mentálnou anorexiou dochádza aj k poškodeniu mozgovej kôry (reverzibilná atrofia kôry)
Klasifikácia:
Pri restriktívna forme mentálnej anorexie chýbajú bulimické záchvaty, chýba zvracanie a chýba závislosť na preháňadlách, diuretikách a liekoch vyvolávajúcich zvracanie
Purgatívna forma mentálnej anorexie: pri tomto type sú prítomné aj bulimické záchvaty, ktoré sprevádza vyvolané zvracanie, časté je použitie preháňadiel, diuretík, alebo liekov vyvolávajúcich zvracanie
Diagnostika:
BMI je pod 17,5 kg/m2
Dominuje vedomá a cielená strata telesnej hmotnosti.
Je narušená telesná schéma a to: porucha vnímania vlastného tela, presvedčenie sa o tom, že štíhly pacient je vlastne obézny.
Býva narušený pubertálny vývoj a vzrast.
Endokrinná porucha sa prejaví vynechaním menštruácie (amenorea zasahujúca do hypotalamicko- hypofyzárno- gonadálnej osy)
Liečba:
Každý pacient s diagnostikovanou mentálnou anorexiou by mal podstúpiť komplexnú liečbu. Vhodná psychoterapia by mala normalizovať postoj k jedlu, zvýšiť sebavedomie a sebahodnotenie. Hlavným terapeutickým cieľom je navýšenie telesnej hmotnosti a kladný a zdravý postoj k sebe samému.
Dôležitý je aj dostatočný príjem vápniku, pretože pacienti trpiaci mentálnou anorexiou majú vysoké riziko osteporózy.
Varovanie!
Napriek snahe o komplexný prístup k liečbe je často toto ochorenie chronické a dlhodobé. Len 10% pacientiek sa v priebehu 2 rokov uzdraví. Mnoho pacientov s mentálnou anorexiou často trpí aj inými psychiatrickými diagnózami, či dôsledkami zlyhávania orgánov z nedostatočného príjmu živín a preto je liečba častokrát veľmi zdĺhavá.
!Mentálna anorexia má najvyššiu úmrtnosť zo všetkých psychiatrických ochorení v detskom veku! Smrť môže nastať jednak z podvýživy, alebo vplyvom psychopatolických faktorov pacienta vo forme samovraždy.
Ach, prečo je to tak?
Všeobecne sa mentálna anorexia považuje za ochorenie s multifaktoriálnym výskytom. To znamená, že existuje viac spúšťačov. Uvediem dominantné:
Ideál štíhlosti.
Médiami, i módnym priemyslom je vtĺkaný do hláv mnohých mladých dievčat ideál prehnanej štíhlosti.
Úzkosť a depresie môžu byť rovnako spúšťače mentálnej anorexie.
Znížené sebavedomie, sebahodnotenie, neistota sú rovnako spúšťačmi.
Psychopatologické vplyvy ako: sexuálne zneužívanie, psychické traumy sú rovnako predisponujúcim faktorom.
Rolu zohráva aj odmietanie ženskej role ženou- nenávisť voči svojmu ženstvu, opovrhovanie tým, že žena je žena.
Podobne majú svoj vplyv aj genetické faktory.
A čo teda s tým? Ako teda predchádzať vzniku mentálnej anorexie?
Prevencia spočíva v zdravých rodinných vzťahoch.
Vyrovnané a milované deti sú psychicky zdravé deti.
Je potrebné upevniť svoje dieťa počas celého detstva a budovať mu zdravú sebahodnotu a zdravý náhľad na samého seba. Dieťa by sa malo cítiť prijímané, chcené a vnímať svoje telo ako zdravé a normálne.
Verím, že Vás tento článok obohatil a zároveň prajem všetkým rodičom, aby vychovali psychicky zdravé deti
Rovnako prajem všetkým, ktorí trpia alebo trpeli týmto ochorením, aby našli správnych ľudí, či už v podobe lekárov, psychoterapeutov, rodiny, či priateľov, ktorí im pomôžu toto ochorenie prekonať.
S pozdravom MUDr. …
16 - 16Shares