Rakovina z pohľadu psychosomatiky
Z médií i časopisov často počujeme mnoho o tom, ako predchádzať rakovine. Čo jesť, čo nejesť, čomu sa vyhnúť…
Málokto nám však povie, že rakovinotvorný proces môže spustiť aj naša psychika.
Nádorové ochorenia majú viacero príčin.
Môžeme k nim zaradiť príčiny genetické, biochemické faktory, hormonálne faktory, rovnako však aj psychologické a psychosociálne faktory.
Štúdie, ktoré sa zaoberali vplyvom psychických podnetov na vznik rakoviny našli významný vzťah medzi psychikou a tvorbou rakovinotvorných buniek.
Išlo o tieto významné deje a vzťahy: blízky vzťah k rodičom, vnútorná agresivita, úzkostnosť a depresivita.
Skúmaní ľudia, ktorých psychické deje sa spolupodieľali na vzniku rakoviny, sa vyznačovali silnou vnútornou disciplínou, nesťažovali sa na problémy, naopak títo ľudia problémy väčšinou potláčali.
Ďalej, rizikoví ľudia, ktorým hrozí z ich vnútorných pohnútok rakovinotvorný proces, vytesňujú negatívne emócie a impulzy, ktoré by mohli byť v konflikte s ich nastavením a normou správania, ktorú si určili.
Nádorové bujnenie tak môže byť ventilom pre takto vzniknuté a potlačené vnútorné napätie.
Ďalšia analýza tvrdí, že ak sa človek bráni svojim agresívnym myšlienkam prejaviť sa navonok, tieto myšlienky sa potom prejavia smerom do vnútra. Vedú tak samoagresívne smerom k deštrukcii človeka z vnútra a vzniku rakovinového procesu.
V citovej rovine je rizikový faktor vzniku rakovinového procesu: prehnané výčitky svedomia a trestanie sa za agresívne či negatívne pohnútky.
Tento jav sa vyskytuje najmä u veľmi morálnych a korektných ľudí, ktorí chcú vychádzať navonok dobre s ľuďmi a žiť s nimi v harmónii, často však vo vnútri prežívajú úplne opačné postoje a SKUTOČNÉ POCITY hnevu, agresivity, depresie či sklamania POTLÁČAJÚ.
Rolu pri vzniku rakoviny tiež môže hrať silne zdedená agresivita, s ktorou však silne morálny človek nesúhlasí a o to viac sa ju snaží držať pod kontrolou, vďaka čomu prežíva veľké napätie vo vnútri. I to sa môže spolupodieľať na vzniku rakoviny.
Rovnako je pozorované, že nádorové ochorenie vzniká často bezprostredne po ťažkej strate a stavoch absolútneho zúfalstva.
Je dokázané, že veľký stres spôsobuje hormonálnu odpoveď v podobe potlačenia imunologických obranných reakcií.
Ďalej je dokázané že depresia a zúfalstvo znižuje tvorbu bielych krviniek a schopnosť zneškodňovať z rakoviny podozrivé bunky, ktoré sa v organizme vyskytujú.
Test na myšiach ukázal, že myši ktoré boli vystavené denodennému stresu ochoreli na istý typ rakoviny až 13 krát častejšie ako myši, ktoré žili v kľudovom prostredí.
Záverom:
Každý potláčaný pocit, emócia, negatívna vnútorná pohnútka, myšlienka, neodpustenie, hnev, či nenávisť, ktorá nie je v človeku spracovaná
môže viesť (a často aj vedie!)
ku vzniku rakovinotvorného procesu.
Rakovinový proces je neustále predmetom skúmania.
Čo je však veľmi zaujímavé je fakt, že rakovinotvorný proces spomaľuje vplyv dobrého rodinného zázemia, zmeny osobných priorít k hlbším a hodnotnejším cieľom, rovnako i aktívny postoj, keď sa človek nevzdáva.
Rovnako bol pozorovaný ústup rakovinotvorného procesu pri imaginatívnych technikách v psychológii, kde si pacient predstavoval, že aktívne bojuje s rakovinotvornými bunkami a vyhráva. (Sila viery, sila dobrého myslenia, sila nádeje)
Kvalitné rodinné zázemie, láska, nádej, pozitívne myslenie, zmýšľanie o správnych hodnotách, bolo preukázané ako významný faktor pri spomalení, či úplnom uzdravení z rakovinotvorného procesu.
Ak je vaša myseľ toxická, toxickým bude aj vaše telo.
Ak je vaša myseľ plná správnych hodnôt, postojov a cieľov, odzrkadlí sa to i vo vašom tele.
Prajem Vám zdravé myšlienky i zdravé bunky 🙂
S pozdravom MUDr. …
161 - 161Shares